Prihlásiť sa

Zrúcanina hradu Hrádok spolu s priľahlým kaštieľom tvoria oddávna dominantu Liptovského Hrádku a malebnej časti celého horného Liptova. Na začiatku 14. storočia dal pri sútoku Belej a Váhu, pod výbežkami Nízkych Tatier, zvolenský župan Donč postaviť gotický kamenný hrad na nevysokej vápencovej skale. Hrad obkolesili vodnou priekopou, ktorá sa zachovala v podobe jazierka dodnes. Rok 1341 je tak prvou písomnou zmienkou o hrade s menom Wywar, v neskorších dokumentoch sa spomína ako Novum Castrum – Nový Hrad, či Hradek. Jednou z jeho strategických úloh bola kontrola dôležitej obchodnej cesty nazývanej Via Magna. Táto historická cesta cisárov, kráľov a semohradských kniežat viedla zo strednej do juhovýchodnej Európy. Po dobudovaní v roku 1558 mala Magna Via cez 1000 km a bola jednou z najdlhších poštových a dopravných spojení. Viac ako 500 km tejto cesty viedlo práve územím Slovenska a vinula sa aj pri Liptovskom Hrádku. Jej trasa prechádzala 5 štátmi: z Rakúska cez Slovensko, Ukrajinu, Maďarsko až do Rumunska.

Hrad a Kaštieľ je od augusta 2010 sprístupnený aj pre verejnosť. Súčasťou prehliadky je prechádzka nádvorím podhradia gotického hradu a časti interiéru renesančného kaštieľa s odborným výkladom sprievodcu, ako aj audiovizuálna prezentácia histórie, rekonštrukcie i časti priestorov v súčasnej podobe. Návštevníci majú počnúc od letnej sezóny novosprístupnenú aj „komnatu hradného kastelána“ a schodiskovú vežu, ktorá poskytuje nádherné výhľady na celý Horný Liptov a v prípade priaznivého počasia je možné sa kochať pohľadom na krásnu dominantu Vysokých Tatrier – vrch Kriváň.

Prehliadky sezóna

29.6.2019 – 1.9.2019 (DENNE PONDELOK – NEDEĽA)
V časoch 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
V prípade väčších skupín (9 a viac osôb) je možné rezervovať si individuálne termíny prehliadky aj mimo bežných vstupov.

Prehliadky mimosezóna

V mesiacoch September – Jún
Na vopred rezervovaný čas.
Prehliadky len na včasnú objednávku vopred. Minimálny počet osôb – 10.

Dĺžka prehliadky: 45 minút.

Vstupenku je možné zakúpiť v pokladni pred začiatkom prehliadky. Vstup do areálu je možný iba so sprievodcom! V prípade záujmu o lektorovanú prehliadku v cudzom jazyku / angličtina / informujte sa u svojho sprievodcu v pokladni, alebo nás kontaktujte vopred. Časť prehliadky prebieha aj v exteriéri, preto z dôvodu nepriaznivého počasia je vstup do areálu obmedzený. V čase konania svadieb a svadobných obradov je vstup na Hrad a Kaštieľ obmedzený. V letnej sezóne preto odporúčame preveriť dostupnosť telefonicky, alebo sledovať informáciu na sociálnych sieťach.

Vašou návštevou podporujete pokračujúce rekonštrukčné práce na zachovaní tejto nádhernej kultúrnej pamiatky pre ďalšie generácie.

Realizácia činnosti prehliadok Hradu a Kaštieľa prebieha pod záštitou organizácie Občianske združenie dobrej vôle v rámci osvetových činností združenia. Príprava sprievodcov je realizovaná v spolupráci s mimovládnou organizáciou Národný Trust n.o., ktorej poslaním je ochrana, obnova a sprístupňovanie hodnôt kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska.

Sprievodcov na prehliadky pripravuje riaditeľka uvedenej organizácie Mgr. Michaela Kubíková, ktorá má dlhoročné skúsenosti v oblasti interpretácie a prezentácie historického prostredia Slovenska a v roku 2017 získala Európsky certifikát (ECQA) Maintenance Manager/Trainer for Maintenance Management.

Poskytované služby

Lokalita

Pridať hodnotenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Personál
Cena
Lokalita
Kvalita